Dlaczego laptop nie wyświetla na ekran ?

1. Wypięcie się pamięci RAM ze slotu

2. Nieudana aktualizacja BIOS

3. Problem z baterią laptopa / stan zawieszenia

4. Wypięta taśma matrycy, z gniazda matrycy

5. Uszkodzona matryca / elektronika matrycy

6. Uszkodzona taśma matrycy

7. Uszkodzona karta graficzna dedykowana lub zintegrowana

8. Usterka płyty głównej (zalanie, upadek, zwarcie itp)

Naprawa zasilaczy awaryjnych UPS

Wielu użytkowników komputerów nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, a spora część uważa, iż ich użycie nie jest konieczne. Takie podejście jest nieodpowiednie i prowadzić może do utraty rezultatów pracy, z uwagi na chwilowe braki w zasilaniu. Zasilacze UPS, bo to o nich mowa zabezpieczają komputery przed tego typu sytuacjami. Czym są awaryjne zasilacze UPS? Gdzie się je stosuje? Jakie są ich rodzaje? Czy warto je naprawiać? 

Co to są awaryjne zasilacze UPS?

Zasilacze awaryjne, nazywane także zasilaczami UPS (z języka angielskiego ,,Uniterruptible Power Supply”, co możemy przetłumaczyć na ,,nieprzerwaną dostawę energii”) albo zasilaczami bezprzewodowymi. Są to urządzenia, których najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie ,,przy życiu” sprzętów elektronicznych, kiedy dojdzie do chwilowego zaniku napięcia albo awarii zasilania sieciowego. 

Mówiąc krótko, UPS umożliwia zasilanie urządzeń elektronicznych oraz elektrycznych, gdy te z jakichś względów utracą połączenie z podstawowym źródłem zasilania. Tego typu zasilacze mogą podtrzymywać napięcie od 5 min do nawet paru dni (parametry te różnią się zależnie od pojemności wybranego urządzenia albo jego obciążenia). 

Gdzie są stosowane? 

Z korzystaniem z zalet zasilaczy awaryjnych kojarzone są przede wszystkim wszelkiego typu serwerownie. Właściwie skonfigurowane, kosztujące nawet dziesiątki tysięcy złotych UPS-y w przypadku wykrycia problemów wysyłają automatycznie sygnał o wyłączeniu do podłączonych do nich urządzeń. Oczekują one wówczas na powrót energii sieciowej i wznawiają swoją pracę w momencie, kiedy pojawi się ponownie prąd. Chociaż koszty związane z zakupem tego typu zasilacza mogą wydawać się spore, ciągle są jeszcze niższe aniżeli naprawa albo wymiana w wypadku ewentualnych uszkodzeń czy spalenia pamięci lub podzespołów. 

UPS-y są również przydatne w szpitalach oraz aptekach. W przypadku awarii prądu będą w stanie podtrzymywać przez pewien czas chłodziarki medyczne służące do przechowywania pobranych wcześniej próbek czy szczepionek. W szpitalach łączy się je z generatorami, co pozwala na utrzymanie pracy urządzeń ratujących życie w czasie koniecznym do rozruchu silnika spalinowego. Sprawdzają się też w sklepach, gdzie w razie czego pomagają kontynuować działanie alarmów, monitoringu lub czujników ruchu.  

Jeśli zdarzyło się nam mieć chwilowe lub dłuższe problemy z zanikającym zasilaniem i chcemy uniknąć związanych z tym konsekwencji, UPS sprawdzi się również w naszym domu. Dzięki niemu ograniczymy ryzyko ewentualnej utraty połączenia z siecią, zepsucia się jedzenia w lodówce czy awarii dysku twardego w komputerze. Może być również niezbędnym wyposażeniem w przypadku nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania opierającej się na działaniu czujników elektronicznych. 

Zależnie od swojego przeznaczenia oraz konstrukcji urządzenia w naszym domu mogą być mniej albo bardziej czułe na zaniki napięcia i jego wahania. Niemająca skomplikowanej elektroniki suszarka do włosów albo toster w najgorszym wypadku przerwą swoją pracę i ją wznowią, kiedy pojawi się znów zasilanie. Jednakże już telewizor czy komputer może ulec uszkodzeniu, tym bardziej, jeśli kłopoty z dostawą energii mają charakter regularny. Dobry UPS w domu będzie w stanie przez pewien czas podtrzymać ich pracę, umożliwiając zachowanie plików oraz bezpieczne wyłączenie. 

Dlaczego warto z nich skorzystać? 

Zasilacze UPS sprawdzają się, chociażby w przypadku pracy zdalnej. Firmy świetnie zdają sobie sprawę, iż nagły brak zasilania może mieć nieodwracalne skutki dla danych, które przechowywane są na dyskach komputerowych. Dlatego używają różnych zabezpieczeń, aby móc uniknąć tego typu problemów. Pracując w warunkach domowych, takiej ochrony jesteśmy pozbawieni i musimy samodzielnie zadbać o swój sprzęt oraz rezultaty bieżącej pracy. Zasilacz UPS zapewni nam ochronę przed utratą cennych dla nas plików. Będziemy mogli wówczas spokojnie zapisać efekty pracy i w bezpieczny sposób wyłączyć komputer. 

Czysta sinusoida (określana także pełną, używana jest powszechnie w przypadku napięć sieciowych) w zasilaczu UPS jest najbezpieczniejszą opcją, gdyż taki właśnie prąd płynie w naszych gniazdkach domowych. Używa się jej do wszelkich urządzeń, ale przede wszystkim do tych mających silnik i bardzo delikatnych. Takich jak pompa, pralka, wiertarka, sprzęt AGD oraz odkurzacz. 

W wypadku mniej wymagających sprzętów, wystarczająca będzie zmodyfikowana sinusoida. Nie można do niej podłączać wrażliwych urządzeń, gdyż prąd nie jest do nich odpowiednio dobrany. Ten rodzaj UPS sprawdzi się np. do lamp LED, zasilaczy i laptopów.  

Jakie są rodzaje?

Na rynku dostępne są trzy najważniejsze typy zasilaczy UPS:

  • zasilacze UPS offline – to najprostsze i najtańsze urządzenia, które mają za zadanie monitorować poziom napięcia, a na skutek braku zasilania uruchamiają przetwornicę zasilaną z akumulatora zlokalizowanego w zasilaczu. Nie jest to zbyt powszechne rozwiązanie, przede wszystkim z uwagi na niski poziom ochrony, jaki są w stanie zapewnić,
  • zasilacze UPS line-interactive – to poddana modyfikacjom konstrukcja, która odpowiada nie tylko za napięcie zasilające, ale również kąt i częstotliwość przesunięcia fazowego. Dzięki czemu tego rodzaju zasilacz może dużo szybciej przełączyć źródło zasilania na odpowiedni akumulator, co stanowi zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie, aniżeli ma to miejsce w wypadku zasilaczy offline. 
  • zasilacze UPS online – w tego rodzaju zasilaczach odbywa się dwukrotna konwersja zasilającego napięcia. Jest to zdecydowanie bardziej zaawansowana konstrukcja aniżeli w wypadku powyższych. Zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale jest też najdroższa. Tego typu zasilacz pobiera także dużo energii, dlatego stosowany jest przede wszystkim jako rozwiązanie dla firm, w których konieczne jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Zasilacze UPS nie stanowią tylko ochrony przed ewentualnym brakiem zasilania, ale również przed różnego typu groźnymi przepięciami albo zniekształceniami napięcia. Tego typu przypadki mogą nie tylko prowadzić do utraty cennych danych, ale też do nieodwracalnych uszkodzeń podzespołów w urządzeniach elektronicznych. Zatem warto będzie zainwestować w odpowiedni zasilacz UPS tym bardziej tam, gdzie używane są drogie urządzenia oraz serwery, na których zgromadzone są istotne dane.  

Nie wyrzucaj, napraw!

Zasilacze UPS, tak jak wszystkie inne urządzenia, mogą ulec awarii. Nie warto ich wówczas wyrzucać, ponieważ ich naprawa szczególnie w przypadku droższych modeli, jest jak najbardziej opłacalna. Wystarczy wówczas odwiedzić odpowiedni serwis sprzętu komputerowego, gdzie fachowiec dokona analizy uszkodzeń i na tej podstawie poda koszty tej usługi. Naprawa ups, może obejmować wymianę pojedynczej części, lub całego podzespołu. Konieczność wykonania takiej usługi może zostać stwierdzona podczas regularnie wykonywanej przez serwis ups kontroli poprawności działania urządzenia, faktycznej pojemności akumulatorów i ich konfiguracji. Należy mieć na względzie, iż ryzyko mające związek z awarią zasilacza UPS obejmuje nie tylko brak ciągłości w pracy sieci, ale również w wypadku występowania przepięć – uszkodzenia drogiego sprzętu, np. routerów albo serwerów. 

Regularne czyszczenie laptopa to podstawa

Laptop to urządzenie, które używamy na co dzień do różnych celów. Służy nam do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, przeglądania internetu, robienia zakupów w sieci czy oddawania się relaksowi w postaci grania w gry. Pośród wspomnianych czynności powinniśmy pamiętać o tym, że komputer, jak każdy inny sprzęt, wymaga regularnej pielęgnacji. Prawidłowa kosmetyka pozwoli uniknąć niechcianych awarii i spadków wydajności. W związku z tym czyszczenie laptopa to element, który na stałe powinien zagościć w naszym słowniku. Podpowiemy, jak prawidłowo tego dokonać.

Skąd biorą się zabrudzenia w laptopie?

Na wstępie, zastanówmy się, skąd biorą się zabrudzenia w laptopie? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta. Podczas, gdy nasz sprzęt jest uruchomiony, pod jego obudową pracuje mnóstwo podzespołów, które przyciągają kurz. Możemy do nich zaliczyć m.in. procesor, dysk twardy czy kartę graficzną. Pośród tego obecne są też wiatraki, które mają za zadanie obniżać temperaturę wewnątrz laptopa. Kręcąc się, zbierają na swoich łopatkach wszelkie zabrudzenia znajdujące się wewnątrz obudowy.

Dodatkowo, komputery przenośne posiadają również otwory wentylacyjne, które są doskonałym miejscem na przedostawanie się kurzu z otoczenia. Ten z kolei osiada na wspomnianych elementach, z biegiem czasu tworząc coraz grubszą warstwę. Sytuacja staje się nieciekawa, gdy nasze wentylatory, ze względu na zabrudzenia, nie są w stanie w odpowiedni sposób spełniać swojej funkcji. To przyczynia się do wielu negatywnych konsekwencji, o których poniżej.

Dlaczego warto dbać o higienę laptopa?

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, aby wyczyścić laptop od wewnątrz? Wiele osób pomija ten wątek, a często jest nawet nieświadomych o takiej konieczności. To spore przeoczenie, które może być kosztowne. Zabrudzone wentylatory i inne podzespoły wchodzące w skład chłodzenia, mogą powodować wiele negatywnych konsekwencji. Brak odpowiedniej wydajności wiatraków przyczynia się przede wszystkim do wzrostu temperatury wewnątrz laptopa. To z kolei przekłada się na skróconą żywotność sprzętu oraz możliwość powstania nieprzewidzianych awarii. To właśnie dlatego czyszczenie chłodzenia jest jednym z niezbędnych elementów użytkowania laptopa. Można tutaj odnieść się do pewnej analogii związanej z samochodami, gdzie do zwiększonej żywotności silnika przyczynia się prawidłowa eksploatacja oraz regularna wymiana oleju. Tak samo jest z laptopami.

Skąd wiemy, że nadeszła pora na czyszczenie laptopa? 

Co do zasady, temperatura wewnątrz laptopa powinna oscylować w granicach 35 stopni Celsjusza. Oczywiście, istnieją wyjątki od tej reguły. Przykładem są nieco bardziej zabudowane komputery, wyposażone w wydajny sprzęt generujący więcej ciepła. Niemniej jednak, kiedy robi się zbyt gorąco, jest to podpowiedź, że należy zareagować. A skąd wiemy, że to właśnie czas na czyszczenie? 

Nadrzędnym elementem, nie pozwalającym dopuścić do spadków wydajności jest wykonywanie regularnej kosmetyki laptopa. Zakłada się, że podczas standardowego korzystania powinno ją przeprowadzać raz do roku. Poza tym możemy skorzystać z programów, które pobierają dane z czujników i informują nas o obecnej temperaturze podzespołów. Jest to dobra alternatywa do zapobiegania sytuacjom, w których nasz laptop się przegrzeje.

Inne sygnały mówiące, że czyszczenie laptopa okaże się niezbędne to m.in. wolna praca, brak lub opóźniona reakcja kursora myszy, nagłe, samoistne wyłączenie się urządzenia czy komunikaty o błędach sugerujące zbyt wysoką temperaturę. Poza tym, warto zwrócić uwagę na hałasujący wentylator. Zbyt wysoka głośność w stanie spoczynku nie zwiastuje niczego dobrego. Wręcz przeciwnie. Głośny wentylator to znak, że urządzenie pracuje na maksymalnych obrotach, próbując się schłodzić. Takie działanie może być spowodowane nagromadzeniem się kurzu lub zatkaniem otworów wentylacyjnych. Sytuacja ma miejsce niezwykle często w momencie, gdy korzystamy z laptopa na kolanach czy w łóżku, gdzie podatność na przedostawanie się kurzu jest zdecydowanie wyższa.

Jak dbać o odpowiedni poziom czystości wewnątrz urządzenia?

Prawidłowa kosmetyka naszego sprzętu powinna opierać się o regularne czyszczenie chłodzenia. Na wstępie warto sprawdzić, czy otwory wentylacyjne są drożne i nie zalega w nich nadmiar kurzu. To pierwsza rzecz, mogąca przyczynić się do spadku wydajności. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że to, co widzimy na zewnątrz, nie zawsze jest dobrym przewodnikiem po ocenie stanu czystości. W związku z tym, w dalszych krokach konieczne jest przyjrzenie się poszczególnym podzespołom od wewnątrz. W tym celu należy wyłączyć sprzęt i odpiąć go od źródeł zasilania, a następnie zdemontować jego obudowę, odkręcając odpowiednie śruby.

Mając już widok na poszczególne komponenty wewnętrzne, można przystąpić do dalszych prac. Prawidłowe czyszczenie laptopa powinno doprowadzić do pozbycia się kurzu ze wszystkich podzespołów. Możemy użyć do tego sprężonego powietrza, jednak wykonujmy tę czynność z dużą dawką ostrożności. Elementy, takie jak wentylator, są niezwykle delikatne, w związku z czym nietrudno o ich uszkodzenie. Do miejsc o trudnym dostępie możemy użyć np. pędzelka. Co więcej, w przypadku sporej ilości brudu, konieczne może okazać się zdemontowanie wentylatora. 

Mając rozkręconą obudowę i oddając się czynnościom porządkowym, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej, niezwykle istotnej czynności. Wiemy już, że wolna praca laptopa może wynikać z zabrudzeń podzespołów, które przyczyniają się do wzrostu temperatury, a w konsekwencji do spadku wydajności. Pośród tego niezwykle ważna jest wymiana pasty termoprzewodzącej. To produkt, który charakteryzuje się dużym przewodnictwem cieplnym. Jest stosowany w miejscach silnie nagrzewających się, takich jak procesor. Chcąc zadbać o odpowiednią wydajność sprzętu, starajmy się o jej regularną wymianę. Stara pasta termoprzewodząca nie spełnia swoich funkcji i powoduje nadmierne nagrzewanie się procesora, co skutkuje skróconą żywotnością tego podzespołu i spadkami wydajności.

Pomimo, że wspomniane czynności są możliwe do wykonania samodzielnie, to rzeczywistość pokazuje, że takie zadania lepiej zlecać specjalistom z doświadczeniem. Pominięcie pewnych etapów lub nieumiejętne obchodzenie się z podzespołami może doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych komponentów. To w konsekwencji będzie skutkowało kolejnymi wydatkami. Ponadto, nie każdy z nas ma czas i odpowiednie narzędzia, które pomogą w czyszczeniu laptopa. Przykładowo, brak odpięcia baterii podczas odkręcania chłodzenia w połączeniu z nieprawidłowym użyciem śrubokręta może skutkować zwarciem na płycie głównej. Wymiana pasty termoprzewodzącej wymaga z kolei zastosowania odpowiedniej techniki nakładania. Osoby na co dzień niezwiązane z takimi zagadnieniami mogą mieć z tym problem. To właśnie dlatego zawsze warto skorzystać z dedykowanych usług, dzięki czemu będziemy mieli pewność rzetelnego wykonania zlecenia.

Zabrudzenie elementów chłodzenia, a inne podzespoły

Wolna praca laptopa to tylko jeden z czynników, który może sugerować zabrudzenie. Poza tym, warto mieć na uwadze aspekty, które na przestrzeni czasu mogą okazać się o wiele bardziej kosztowne. Wzrost temperatury wewnątrz urządzenia sprawia, że wszystkie podzespoły nagrzewają się do wartości, które podczas normalnego użytkowania nie powinny mieć miejsca. To z kolei skraca ich żywotność, a czasami może być nawet bezpośrednią przyczyną uszkodzenia. 

Wiele podzespołów, takich jak karta graficzna czy procesor, jest przystosowanych do pracy w wysokich temperaturach. W skrajnych przypadkach wartości przekraczają niekiedy nawet 97 stopni Celsjusza. Nie oznacza to, że urządzenie powinno osiągać tak wysokie temperatury w stanie spoczynku czy podczas przeglądania internetu. Zabrudzone chłodzenie czy stara pasta termoprzewodząca mogą być jednak prowodyrem wspomnianych sytuacji.

W większości przypadków koszt czyszczenia chłodzenia to ok 180 zł . Odstępstwem od tego mogą być laptopy gamingowe oraz MacBooki ,w których jest większe ryzyko z powodu na wartość tych sprzętów.

Przyśpiesz swój laptop! – w serwisie laptopów

Dlaczego warto wymienić dysk HDD na SSD?

Na skutek pandemii doszło do rewolucji na rynku pracy, a także w systemie edukacji, wdrażając pracę i naukę w trybie zdalnym. Pierwsze doświadczenia z tym zjawiskiem dowiodły, iż istotną rolę odgrywa sprawnie działający komputer stacjonarny lub laptop, a ważnym elementem wpływającym na szybkość ich pracy jest dysk twardy. Każdy dostrzeże różnicę pomiędzy komputerem uruchamiającym się w 20 sekund, a takim, który włącza się wystarczającą ilość czasu potrzebnego do zaparzenia kawy, bądź herbaty. Różnica ta, jest szczególnie odczuwalna w komforcie naszej pracy. Chcesz przyspieszyć swój laptop? Nic trudnego. Wystarczy, że zdecydujesz się na wymianę dysku HDD na SSD

serwis, naprawa laptopów

Porównanie dysku HDD z dyskiem SSD

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest w ogóle dysk twardy. Otóż jest to bazowy podzespół laptopa lub komputera stacjonarnego, który służy do przechowywania danych i wszystkich cyfrowych treści w postaci zdjęć, muzyki, filmów, dokumentów, programów, a także preferencji dotyczących aplikacji. Możemy wyróżnić dwa typu dysków twardych:

  • dysk HDD (ang. Hard Disk Drive) – rodzaj dysku twardego starszego typu, nazywamy dyskiem klasycznym talerzowym. Jeśli masz wrażenie, że Twój laptop działa co raz wolniej, prawdopodobnie zastosowano w nim dysk HDD. Na dodatek powinieneś wykazać się dużą delikatnością przy jego przenoszeniu, gdyż dyski talerzowe są wrażliwe na wszelkiego rodzaju uderzenia i drgania, a wiec wykazują podatność na uszkodzenia.
  • dysk SSD (ang. Solid – State Drive) – rodzaj dysku twardego nowszego typu. Zamiast talerzy zastosowano pamięć NAND Flash, chociaż może nie mówić Ci to wiele, jednak jako posiadacz laptopa z dyskiem SSD na pewno będziesz usatysfakcjonowany.

Korzyści z wymiany dysku HDD na SSD

Skoro już w tytule nadmieniamy, iż warto wymienić dysk HDD na SSD, należy zastanowić się dlaczego dyski SSD znaczącą przewyższają HDD? Przede wszystkim szybkość, szybkość i jeszcze raz szybkość, co znacząco przekłada się na jakość i komfort pracy. System operacyjny oraz wszelkie aplikacje ładują się w mgnieniu oka. Z dyskiem SSD prędzej będziesz mógł zrelaksować się po pracy przy ulubionym serialu, ale sama praca również stanie się o wiele przyjemniejsza. Oznacza to szybsze działanie w programach związanych z obróbką graficzną lub video, szybsze uruchamianie oraz przeszukiwanie baz danych, a także oszczędność czasu podczas obsługi klienta. Poza tym laptopy z dyskiem SSD sprawdzą się idealnie w pracy mobilnej. Są lekkie, a dzięki beztalerzowej konstrukcji przenoszenie urządzenia jest całkowicie bezpieczne, ponieważ dyski SSD wykazują wysoką odporność na wstrząsy i drgania. Brak głowicy mechanicznej przekłada się na bezgłośne działanie dysku. co szczególnie docenimy kiedy będziemy chcieli skorzystać z laptopa, gdy domownik w tym samym pomieszczeniu będzie spał. Na koniec warto podkreślić, że dyski SSD są energooszczędne. Mniejsze zużycie baterii jest jednoznaczne z niższymi rachunkami za prąd.

Podsumowując, wymiana dysku z HDD na SSD jest doskonałym pomysłem, jeśli zależy Ci na przyspieszeniu pracy swojego laptopa lub komputera stacjonarnego. Poza tym jest sposobem na przedłużenie życia urządzenia, które już posiadamy. Dzięki temu decyzję o zakupie nowego możemy odłożyć nawet o kilka lat.

Lub zgłoś serwis

Dlaczego warto serwisować drukarki laserowe i atramentowe?

serwis i naprawa drukarek

Drukowanie to dość częsta czynność, wykonywana zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Jednak aby proces przebiegał komfortowo, wydajnie i bez jakichkolwiek zakłóceń bardzo ważne jest to, by wykonywany był na nowoczesnym, efektywnym oraz w pełni sprawnym sprzęcie. Takie połączenie pozwoli na otrzymanie wysokiej jakości materiałów drukowanych. Należy jednak pamiętać o tym, że korzystanie ze sprzętu niezgodnie z zaleceniami czy częsta eksploatacja mogą przyczynić się do występowania problemów w prawidłowym działaniu drukarki. Czy można tego uniknąć? Jak najbardziej tak. Należy jedynie pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzeń drukujących.

Jakie są najczęstsze usterki w drukarkach? 

Drukarki to bardzo ważne urządzenia nie tylko w biurach, ale i w wielu domach. Niestety usterki, zarówno te błahe jak i bardziej poważne potrafią naprawdę utrudnić życie. Jakie są najczęstsze usterki, z którymi zmagają się użytkownicy drukarek? To przede wszystkim:

  • nieprawidłowe drukowanie – jeżeli winowajcą takiej sytuacji jest nieprawidłowo założony tusz czy toner z problemem można poradzić sobie samodzielnie, jeśli nie konieczna będzie pomoc specjalisty;
  • głośna praca urządzenia – klekotanie czy piszczenie nie są normalnym dźwiękami, które powinna wydawać drukarka, dlatego gdy tylko się pojawią możne to oznaczać, że z urządzeniem dzieje się coś niedobrego;
  • brak wydruku, będący jedną z najczęściej pojawiających się usterek. To także najbardziej problematyczna, ponieważ powodów takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele, często usterki może zdiagnozować wyłącznie specjalista;
  • nieczytelne i nieestetyczne wydruki mogą być spowodowane zanieczyszczonym lub kończącym się tonerem. Jednak jeżeli po ich wymianie problem nie znika, konieczne jest oddanie urządzenia do serwisu.

Część niewielkich usterek drukarki użytkownik jest w stanie usunąć samodzielnie (np. poprzez wymianę tuszu i tonera czy modyfikacje ustawień). Większość jednak nie jest możliwa do naprawienia dla laika, wówczas jedynym ratunkiem dla urządzenia jest oddanie go do serwisu.

 Serwisowanie urządzeń to rozwiązanie znacznie bardziej opłacalne niż zakup nowej drukarki.

Dlaczego warto serwisować drukarki? 

Inflacja, stale rosnące ceny sprawiają, że zarówno przeciętni obywatele jak i przedsiębiorcy na każdym obszarze poszukują oszczędności. Z tego też powodu, zamiast kupować nową drukarkę, oddają poprzednią do serwisu. Oddawanie urządzenia w ręce profesjonalistów to nie tylko oszczędność. To również działanie sprzyjające ochronie środowiska naturalnego, ponieważ w ten sposób zmienia się ilość elektrośmieci, które stanowią obecnie poważne zagrożenie dla środowiska.

Starsze drukarki bardzo często są wykonane solidnie, a tonery i części zamienne do nich są stosunkowo tanie (w przeciwieństwie do nowoczesnych urządzeń), co jest kolejnym powodem, dla którego warto, zamiast kupić nowe urządzenie, oddać swoje stare do serwisu, w ręce specjalistów.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z serwisów drukarek? Warto mieć świadomość tego, że decydując się na samodzielną identyfikację problemu i jego naprawę przez brak umiejętności i wiedzy można spowodować znacznie poważniejsze problemy. W takim przypadku może dojść nawet to konieczności zakupu nowej drukarki. Dlatego też gdy tylko pojawi się problem z urządzeniem, warto oddać je w ręce specjalistów z profesjonalnego serwisu.

Jak często należy serwisować drukarki? 

Częstotliwość serwisowania urządzeń drukujących zależna jest przede wszystkim od typu drukarki, indywidualnych potrzeb oraz stopnia eksploatacji urządzenia. Nawet jeżeli drukarka działa zgodnie z oczekiwaniami i nie ma w jej funkcjonowaniu żadnych problemów, warto mimo wszystko przeprowadzać podstawowe prace serwisowe przynajmniej raz do roku. To pomoże uchronić urządzenie przez poważną usterką, której naprawa byłaby kosztowna lub wymagała wymiany urządzenia na nowe.

Są jednak pewne przypadku, w których nawet pomimo tego, że drukarka jest sprawna, warto serwisować ją nieco częściej. To przede wszystkim sytuacje w których:

  • urządzenie przechowywane jest w wilgotnym pomieszczeniu,
  • użytkowanie urządzenia odbywa się w zakurzonych i zapylonych pomieszczeniach,
  • sprzęt użytkowany jest każdego dnia przez co najmniej kilka godzin.

Warto również pamiętać tym, że by utrzymać sprzęt w stanie sprawnym, należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem, gdy tylko pojawią się pierwsze problemy związane z zakłóconym działaniem drukarki.

Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty? 

Jeżeli poszukujecie Państwo niezawodnego serwisu drukarek, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. W przypadku firm na wyraźne życzenie klientów na czas naprawy drukarki oferujemy sprzęt zamienny. Dodatkowo sami przyjeżdżamy po sprzęt wymagający przeglądu i usunięcia powstałych usterek. To duża wygoda i przede wszystkim oszczędność czasu. 

Niestety może zdarzyć się tak, że sprzęt nie bezie nadawał się do naprawy lub koszt przywrócenia sprawności drukarce będzie zbyt wygórowany. W takim przypadku z chęcią pomożemy dobrać odpowiedni sprzęt. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno drukarki nowe, jak i poleasingowe.

Posiadamy również wysokiej jakości tonery zamienne, które są użyteczne, pozwalają na uzyskanie druku wysokiej jakości, a przy tym ich cena nie jest wygórowana. W wielu przypadkach to znacznie lepsze rozwiązanie niż kupowanie oryginalnych tonerów. 

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty! Jesteśmy zgranym zespołem specjalistów z odpowiednio dużą wiedzą i umiejętnościami, niezawodnie działamy na rynku już od 16 lat. W przypadku nawiązania współpracy z firmami serwisujemy nie tylko drukarki, ale również inne urządzenia takie jak komputery, laptopy czy monitory.

Serwisowanie drukarek ma wiele zalet, dlatego też warto zadbać o to, by wykonywane było regularnie. To dobry sposób na oszczędności, gdyż podjęte w odpowiednim czasie działania sprawiają, że przyczyna problemu jest lokalizowana, a następnie naprawiana bardzo szybko. Dzięki temu problem nie pogłębia się, urządzenie może zostać naprawione, a nie wymienione na nowe, co byłoby dość kosztowne.

Jak w prosty sposób przyśpieszyć laptop i nie stracić danych?

Na skutek pandemii doszło do rewolucji na rynku pracy, a także w systemie edukacji, wdrażając pracę i naukę w trybie zdalnym. Pierwsze doświadczenia z tym zjawiskiem dowiodły, iż istotną rolę odgrywa sprawnie działający komputer stacjonarny lub laptop, a ważnym elementem wpływającym na szybkość ich pracy jest dysk twardy. Każdy dostrzeże różnicę pomiędzy komputerem uruchamiającym się w 20 sekund, a takim, który włącza się wystarczającą ilość czasu potrzebnego do zaparzenia kawy, bądź herbaty. Różnica ta, jest szczególnie odczuwalna w komforcie naszej pracy. Chcesz przyspieszyć swój laptop? Nic trudnego. Wystarczy, że zdecydujesz się na wymianę dysku HDD na SSD

Porównanie dysku HDD z dyskiem SSD

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest w ogóle dysk twardy. Otóż jest to bazowy podzespół laptopa lub komputera stacjonarnego, który służy do przechowywania danych i wszystkich cyfrowych treści w postaci zdjęć, muzyki, filmów, dokumentów, programów, a także preferencji dotyczących aplikacji. Możemy wyróżnić dwa typu dysków twardych:

  • dysk HDD (ang. Hard Disk Drive) – rodzaj dysku twardego starszego typu, nazywamy dyskiem klasycznym talerzowym. Jeśli masz wrażenie, że Twój laptop działa co raz wolniej, prawdopodobnie zastosowano w nim dysk HDD. Na dodatek powinieneś wykazać się dużą delikatnością przy jego przenoszeniu, gdyż dyski talerzowe są wrażliwe na wszelkiego rodzaju uderzenia i drgania, a wiec wykazują podatność na uszkodzenia.
  • dysk SSD (ang. Solid – State Drive) – rodzaj dysku twardego nowszego typu. Zamiast talerzy zastosowano pamięć NAND Flash, chociaż może nie mówić Ci to wiele, jednak jako posiadacz laptopa z dyskiem SSD na pewno będziesz usatysfakcjonowany.

Korzyści z wymiany dysku HDD na SSD

Skoro już w tytule nadmieniamy, iż warto wymienić dysk HDD na SSD, należy zastanowić się dlaczego dyski SSD znaczącą przewyższają HDD? Przede wszystkim szybkość, szybkość i jeszcze raz szybkość, co znacząco przekłada się na jakość i komfort pracy. System operacyjny oraz wszelkie aplikacje ładują się w mgnieniu oka. Z dyskiem SSD prędzej będziesz mógł zrelaksować się po pracy przy ulubionym serialu, ale sama praca również stanie się o wiele przyjemniejsza. Oznacza to szybsze działanie w programach związanych z obróbką graficzną lub video, szybsze uruchamianie oraz przeszukiwanie baz danych, a także oszczędność czasu podczas obsługi klienta. Poza tym laptopy z dyskiem SSD sprawdzą się idealnie w pracy mobilnej. Są lekkie, a dzięki beztalerzowej konstrukcji przenoszenie urządzenia jest całkowicie bezpieczne, ponieważ dyski SSD wykazują wysoką odporność na wstrząsy i drgania. Brak głowicy mechanicznej przekłada się na bezgłośne działanie dysku. Na koniec warto podkreślić, że dyski SSD są energooszczędne. Mniejsze zużycie baterii jest jednoznaczne z niższymi rachunkami za prąd.

A co z danymi ?

Wymianę dysku na SSD przeprowadzamy tak, aby wszystkie dane pozostały nienaruszone. Wykonujemy tak zwane klonowanie dysku, co oznacza że cala zawartość starego dysku jest przenoszona jeden do jednego na dysk SSD. W taki sposób nie straci się ustawień aplikacji, konfiguracji programów, ulubionych gier, zakładek w przeglądarkach , haseł do aplikacji online. Po uruchomieniu laptopa pulpit wygląda identycznie jak prze zmianą dysku na SSD.

Podsumowując, wymiana dysku z HDD na SSD jest doskonałym pomysłem, jeśli zależy Ci na przyspieszeniu pracy swojego laptopa lub komputera stacjonarnego. Poza tym jest sposobem na przedłużenie życia urządzenia, które już posiadamy. Dzięki temu decyzję o zakupie nowego możemy odłożyć nawet o kilka lat.

Nasze zaplecze serwisowe

Każdy skuteczny serwis komputerów, laptopów, monitorów i drukarek bazuje przede wszystkim na umiejętnościach swoich serwisantów. Jednak nawet najlepszy specjalista bez odpowiednich narzędzi nie będzie w stanie naprawić większości przypadków serwisowych.

W tym artykule opiszemy zaplecze serwisowe, z którego korzystamy, aby być skuteczni w naprawach laptopów, komputerów i urządzeń peryferyjnych.

Miernik – multimetr

Do szybkiego zdiagnozowania uszkodzeń na płycie głównej niezbędnym urządzeniem jest multimetr czyli miernik. Żadna poważniejsza naprawa bez niego nie jest możliwa, gdyż prześledzenie schematu bez pomiarów napięcia czy oporu jest nierealne. Multimetr powinien być dobrej jakości aby nie przekłamywał wyników podczas pomiarów.

Zasilacz serwisowy

Równie niezbędnym narzędziem jest zasilacz serwisowy. Dzieki niemu podłączymy się do każdego sprzętu podając odpowiednie napięcie. Daje nam to możliwość nadzorowania poboru prądu i na jego podstawie analizowania stanów w jakim znajduje się np laptop. Zasilacz taki umożliwia również wykonywanie prób zwarciowych.

Lutowanie elementów powierzchniowych

Gdy już namierzymy usterkę, uszkodzony układ musimy go wylutować aby zamontować sprawny. W zależności w jakiej technologii układ jest montowany będzie nam potrzebny hotair (lutownica na ciepłe powietrze), stacja kolbowa lub stacja do lutowania BGA. Nie radzimy oszczędzać na tych urządzeniach, ponieważ przekłada się to na dokładność, czas pracy jak i bezpieczeństwo.

Nasi specjaliści pracują na hotair PT-852, Peace z wymienialnymi grotami oraz SP360C

Lutowanie BGA

Najbardziej wymagająca technologią do lutowania jest BGA. W tej technologii zrobionych jest teraz większość najważniejszych układów na płycie głównej. Są to procesory, mosty , hybrydy, grafiki, pamięci VRAM, KBC oraz inne. Układy lutowane są na kulkach cynowych i do takiego lutowanie w większości przypadków potrzebna jest stacja lutownicza BGA.

Mikroskop – serwis laptopów pod lupą

Precyzyjne pomiary jak też montaż i demontaż byłby niemożliwy bez odpowiedniego mikroskopu. Dzieki niemu możemy demontować nawet najmniejsze elementy na płycie głównej bez uszkodzenia laminatu i elementów go otaczających. Układy posiadające kilkadziesiąt nóżek np KBC nie są dla nas problemem.

Elektronika pod kamerą podczerwieni

W wielu przypadkach urządzeniem, które bardzo przyspiesza diagnozę laptopów jest kamera o wysokiej rozdzielczości na podczerwień. Dzięki niej możemy obserwować elementy, które wydzielają nadmiarowe ciepło. Ciepło to jest wręcz nie do wykrycia przy dotyku laminatu. Natomiast kamera wskaże nam bardzo dokładnie, który elementem się grzeje. W większości usterek okazuje się ze element jest zwarty i należy go wymienić.

Obrazowanie przebiegów – oscyloskop

Wsparciem w pomiarach jest oscyloskop, który umożliwia obserwowanie, obrazowania napięcia w zależności od czasu i badania zależności pomiędzy dwiema wielkościami elektrycznymi, bądź innymi wielkościami fizycznymi reprezentowanymi w postaci elektrycznej.

Programator pamięci

Równie ważnymi urządzeniami, które używamy w naszym serwisie są różnego rodzaje programatory. Dzięki nim możemy zaprogramować kości BIOS, KBC na płytach laptopowych jak również w innych urządzeniach elektronicznych.

Serwis laptopów i komputerów 3Giga

Jak widać w profesjonalnym serwisie jakim jesteśmy jest wiele narzędzi bez których prawdziwa naprawa na bazie drobnych elementów jest niemożliwa. Dobry sprzęt w rękach specjalisty z jednej strony umożliwia trudne naprawy z drugiej bardzo je przyspiesza. Laptopy i urządzenia komputerowe są dziedziną, która szybko się zmienia dlatego też wciąż poszerzamy zaplecze serwisowe aby móc sprostać nowym wyzwaniom.

Zapraszamy do naszego serwisu laptopów, komputerów, monitorów, drukarek i innych urządzeń elektronicznych. Napisz do nas lub zgłoś naprawę klikając

Komputery i laptopy poleasingowe a ekologia.

Elektrośmieci czyli e-odpady

Nie do uwierzenia jest to, że co roku generujemy jako ludzkość około pięćdziesiąt milionów ton elektrośmieci. Wyobraźcie sobie cztery i poł tysiąca wież Eiffla, a zdacie sobie sprawę jaki to jest ogrom elektroniki. Duża większość e-odpadów jest spalana lub składowana na różnego rodzaju przeznaczonych do tego miejscach. Powoduje to, że do środowiska przenika wiele szkodliwych związków co powoduje zagrożenie zdrowia jak i utratę wielu cennych zasobów ziemskich takich jak woda oraz surowce mineralne. Założenia na kolejne lata nie są optymistyczne , gdyż szacuje się wzrost e-odpadów o kilka milionów ton.

Z jakich surowców naturalnych składa się laptop ?

https://circularcomputing.com/news/raw-materials-in-a-laptop/

Jak widać na powyższej grafice większość składowych laptopa to stal i aluminium. Dlatego wydaje się ze podczas produkcji zużywana jest niewielka ilość zasobów naturalnych. Jednak przy produkcji na skalę światową te ilości stają się bardzo znaczące.

Jeszcze bardziej niepokojącą kwestią jest proces wydobycia i przetworzenia tych surowców. Na przetworzenie materiałów użytych do każdego nowego laptopa wykorzystuje się ok 190 tysięcy litrów wody. Podczas tych procesów wytarzane jest ok jedna trzecia tony C02.

W ostatnich czasach zwrócono również uwagę na kwestię wydobycia od strony społecznej. W wielu miejscach wydobyciem i wręcz niewolniczą pracą zajmują się dzieci nawet w wieku 6lat.

Te wszystkie problemy z wydobyciem i następnie elektrośmieciami zrodziły pytanie czy nie da się tego w jakimś stopniu uniknąć a przynajmniej ograniczyć.

Co można zrobić aby generować mniej e-odpadów ?

Odpowiedzą jest sprzęt komputerowy poleasingowy klasy korporacyjnej , biznesowej z rynku wtórnego. Taki sprzęt jest odnawiany i trafia z powrotem na rynek. Dzięki temu, że zarówno materiały jak i surowce zostały już wcześniej przetworzone i poddane procesowi możemy uniknąć tak dużych strat dla środowiska. Tym samym oszczędzić wodę, nie uwolnić ok 316kg C02 jak i nie zużyć ok 1200kg zasobów ziemi.

cleaning of old computer equipment for recycling

Jak wygląda odnawianie sprzętu komputerowego poleasingowego: laptopów i komputerów?

Sprzęt poleasingowy po czasie leasingu trafia do firm, które zajmują się jego przygotowaniem do sprzedaży. Komputery i laptopy poleasingowe przechodzą gamę testów zarówno pod kątem sprawności technicznej jak i fizycznej. W przypadku wykrycia wad są one usuwane. Sprzęt zostaje odświeżony i przygotowany do pracy przez kolejne lata. Dzięki temu procesowi pełnowartościowy sprzęt poleasingowy trafia na rynek wtórny tym samym sprzyjając ochronie środowiska. Użytkownik otrzymuje w bardzo dobrej cenie urządzenie z półki biznesowej, które nie raz posiada dwa lata gwarancji.

https://circularcomputing.com/remanufacturing-process/

Więcej na temat odnawiania laptopów poleasingowych https://circularcomputing.com/remanufacturing-process/

Zero Waste – jak się ma do laptopów i komputerów poleasingowych ?

Filozofia zero waste (pol. zero odpadów) to styl życia, który zakłada że możemy żyć i nie generować odpadów. Obejmuje to różne aspekty życie zarówno odpady elektroniczne jak i gospodarkę jedzeniem. Wykorzystanie sprzętu poleasingowe jak najbardziej wpisuje się w tą filozofię.

Zasada 5R

5R to zasada promująca przyjazny dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i postępowania z wytworzonymi odpadami. Nazwa pochodzi od pięciu słów anglojęzycznych które mają utrwalić nawyki pozwalające na ograniczenie powstawania odpadów.

Refuse – odmawiaj, zwracaj uwagę na to co kupujesz ograniczaj niepotrzebne, zbędne przedmioty. Np podczas zakupów nie pakujcie warzyw do dodatkowych torebek foliowych.

Reduce – ograniczaj, zakupy do rzeczy niezbędnych. Nie zmieniaj bez potrzeby np auta, telefonu, komputera.

Reuse – użyj ponownie, nie wyrzucaj naprawa. Dla przedmiotów niepotrzebnych znajdź inne zastosowanie.

Recycle- ponownie wprowadzać do obiegu, segreguj

Rot – kompostuj

Sprzęt komputerowy poleasingowy jak najbardziej wypisuje się w tą zasadę ponieważ zostaje odnowiony i ponownie użyty. Dzieki czemu nie zużywamy zasobów naturalnych i generujemy mniej e-odpadów.

Jakie zalety oprócz aspektu ekologicznego daje użytkownikom sprzęt komputerowy poleasingowy?

Generowanie mniej e-odpadów to nie jedyna zaleta sprzętu poleasingowego. Trzeba pamiętać że jest to sprzęt równie wartościowy co nowy, po gruntownym przeglądzie. Dlatego gwarancja roczna to standard, nie raz przedłużana nawet do 24 miesięcy. Jest to sprzęt wyselekcjonowany klasy biznes. Dlatego otrzymujemy modele najlepszych marek na świecie. Niewątpliwym atutem jest cena. Laptopy poleasingowe potrafią kosztować kilka razy mnie niż ich nowe odpowiedniki. Dlatego zarówno osoby prywatne jak i firmy mogą liczyć na duże oszczędności nie tracąc na wydajności pracy.

ZESTAW GAMINGOWY POLEASINGOWY

?? ZESTAW GAMINGOWY POLEASINGOWY ?

?? Kompromis między ceną i wydajnością ??

Połączenie nowej wydajnej karty graficznej do gier z podzespołami poleasingowymi.

W zestawie

✅Komputer Dell : i7 16GB 240SSD Windows 10

✅Mysz gamingowa

Klawiatura gamingowa

Duży Monitor 24″

Gwarancja 12 miesięcy

Cena 3820 zł

☀️☀️„Zamiast nowy wybierz poleasingowy”☀️☀️

5 różnic między laptopem biznesowym a marketowym

? 5 różnic między laptopem biznesowym a marketowym.

? Pierwszą różnicą, odczuwalną po zetknięciu się z laptopem biznesowym, jest jakość materiałów z jakich jest wykonany. Są to materiały odporne na otarcia, zarysowania i pęknięcia. Dlatego nawet po kilku latach laptopy biznesowe nie są poniszczone. Do wykonania obudowy takiego laptopa używa się trwałych materiałów takich jak np: lekkie stopy metali, aluminium, magnezu czy też włókna węglowe.

? W laptopach biznesowych, w większości przypadków, znajdziemy matryce matowe i antyrefleksyjne. Dzięki czemu praca jest wygodniejsza. W takiej matrycy nie widać odbić światła, przedmiotów znajdujących się w biurze czy też twarzy użytkownika. Obraz zawsze jest wyraźny i nic oprócz wyświetlanej treści nie skupia naszej uwagi.

?. Podzespoły laptopa dla większości użytkowników to przed wszystkim procesor, dysk , pamięć, karta graficzna. Jednak w przypadku laptopów biznesowych duży nacisk odnośnie jakości kładzie się nie tylko na parametry ale i na najmniejsze elementy elektroniczne, które decydują o trwałości całej konstrukcji. W odróżnieniu od laptopów marketowych, biznesowe służą wiele lat nie tracąc na wydajności i są bezawaryjne.

? Sprzęt biznesowy wyróżnia się większym bezpieczeństwem. Laptopy wyposażone są w czytniki linii papilarnych, szyfrowanie danych TMP, czujniki wstrząsu, czy też klawiatury odporne na zalanie.

? Cena nowych laptopów biznesowych może niektórych zniechęcić. Jest dużo wyższa niż laptopów konsumenckich. Jednak jak wiemy jakość ma swoją cenę. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem są laptopy biznesowe POLEASINGOWE marki DELL, HP, LENOVO. Kosztują tyle co marketowe ale dostarczają wysoką jakość wykonania. Są to linie laptopów Dell Precision, Dell Latitude, HP EliteBook, HP ProBook, Lenovo ThinkPad

☝️ W ofercie stale posiadamy modele biznesowe poleasingowe, na które dajemy nawet do 24 miesięcy gwarancji.

? Wszystkie są po gruntownych testach przeprowadzonych przez doświadczonych techników.